Młodzi ratownicy walczyli o medale i rekordy. Letnie Mistrzostwa Polski w Ostrołęce na wysokim poziomie !

Podziel się tym:

Ponad 230 zawodników z 16 klubów, rekordy Polski, dominacja czołowych ośrodków szkoleniowych i setki emocjonujących pojedynków – tak w skrócie można podsumować Letnie Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzików Młodszych w Ratownictwie Wodnym !

30 maja odbyły się w Ostrołęce Letnie Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzików Młodszych w Ratownictwie Wodnym. Rywalizacja objęła zawodników w wieku od 9 do 14 lat i pokazała, że polskie ratownictwo sportowe dysponuje bardzo silnym zapleczem młodzieżowym.

Na starcie stanęło 231 zawodników reprezentujących 16 klubów. Łącznie zgłoszono 903 starty indywidualne oraz 61 zespołów sztafetowych, co przełożyło się na niezwykle intensywną rywalizację od pierwszej do ostatniej konkurencji.

Najmłodsi pokazali ogromny potencjał

Dziewczęta 9 lat

Najmłodsza kategoria dziewcząt należała do reprezentantek gospodarzy. Znakomicie spisała się Julia Pęksa z WOPR-OS Ostrołęka, która zwyciężyła w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 3215 punktów. Drugie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka Antonina Pyskło (3087 pkt), a trzecia była Klara Jaroszewicz ze Zgiersko-Łęczyckiego WOPR (2122 pkt).

Pęksa była jedną z największych gwiazd zawodów. Zdobyła trzy złote i jeden srebrny medal, a jej rezultat w konkurencji 50 m Manikin Carry należał do najwyżej punktowanych wyników całych mistrzostw. Pyskło również czterokrotnie stawała na podium, potwierdzając dominację ostrołęckiego ośrodka w tej kategorii wiekowej.

Chłopcy 9 lat

Wśród chłopców bezkonkurencyjny okazał się Tymoteusz Acela ze Zgiersko-Łęczyckiego WOPR, który zgromadził 2432 punkty. Drugie miejsce wywalczył Szymon Gąsiorowski ze Słupskiego WOPR (1896 pkt), a trzecie Antoni Witaszczyk z WOPR Skierniewice.

Acela wygrał wszystkie swoje starty, zdobywając komplet czterech złotych medali. Gąsiorowski odpowiedział czterema srebrnymi krążkami, stając się jednym z najbardziej regularnych zawodników całej imprezy.

Dziesięciolatkowie nie zawiedli

Dziewczęta 10 lat

Kategoria dziewcząt została zdominowana przez Anikę Rak ze Zgiersko-Łęczyckiego WOPR. Zawodniczka zakończyła mistrzostwa z wynikiem 3076 punktów i kompletem czterech złotych medali. Drugie miejsce zajęła Iga Gradus z KS Shark Team Słupsk (2806 pkt), a trzecie Alicja Siemińska z WOPR Skierniewice (2256 pkt).

Chłopcy 10 lat

W rywalizacji chłopców najlepszy był Antoni Przybysz z WOPR Skierniewice (3069 pkt), który wyprzedził Mikołaja Peczyńskiego z WOPR-OS Ostrołęka (2588 pkt) oraz klubowego kolegę Igora Witaszczyka (2574 pkt).

Przybysz był jednym z najbardziej utytułowanych zawodników mistrzostw. Zdobył trzy złote i jeden srebrny medal, zwyciężając między innymi w Super Lifesaver i Manikin Tow with Fins.

Jedenastolatkowie stworzyli niezwykle wyrównaną rywalizację

Dziewczęta 11 lat

Największą gwiazdą kategorii była Alicja Roswag z WOPR Tomaszów Mazowiecki. Zdobywczyni 3137 punktów wygrała wszystkie swoje starty i zakończyła mistrzostwa z kompletem czterech złotych medali. Za nią uplasowały się reprezentantki MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle – Julia Nowakowska (2430 pkt) oraz Dominika Szeliga (2016 pkt).

Roswag była jedną z zaledwie dwóch zawodniczek całych mistrzostw, które wywalczyły komplet zwycięstw indywidualnych.

Chłopcy 11 lat

Wśród chłopców triumfował Borys Sobolak ze Zgiersko-Łęczyckiego WOPR, zdobywając 3678 punktów. Drugie miejsce zajął Wojciech Ostymczuk z WOPR Skierniewice (3332 pkt), a trzecie Antoni Opęchowski z WOPR-OS Ostrołęka (3252 pkt).

To właśnie ta trójka stworzyła jedną z najbardziej zaciętych rywalizacji zawodów. Sobolak wygrał między innymi 50 m Super Lifesaver z wynikiem wartym 999 punktów, Ostymczuk triumfował w Manikin Tow with Fins, a Opęchowski był najlepszy w Manikin Carry.

Młodzicy walczyli o najwyższe wyniki zawodów

Dziewczęta 12–14 lat

W najstarszej kategorii dziewcząt zwyciężyła Julia Sobczyk z WOPR Skierniewice, która zgromadziła 3663 punkty. Drugie miejsce zajęła Julia Ościłowska z WOPR-OS Ostrołęka (3463 pkt), a trzecie Zuzanna Zecer (3445 pkt).

Rywalizacja była niezwykle wyrównana, a różnice pomiędzy czołowymi zawodniczkami pozostawały niewielkie przez całe zawody. Szczególnie imponowała Zecer, która ustanowiła rekordy Polski w konkurencjach ratowniczych i należała do najjaśniejszych postaci mistrzostw.

Chłopcy 12–14 lat

Najlepszym zawodnikiem kategorii młodzików został Tomasz Karwowski z CKS Szczecin, który zdobył 3764 punkty. Na kolejnych miejscach znaleźli się Bartłomiej Walczuk z WOPR Skierniewice (3344 pkt) oraz Michał Małkowski z WOPR-OS Ostrołęka (3076 pkt).

Karwowski prezentował bardzo równą formę we wszystkich startach, jednak największe emocje wzbudzały jego pojedynki z Michałem Motylewskim z WOPR Skierniewice. To właśnie Motylewski osiągnął najwyżej punktowany rezultat całych mistrzostw – 1058 punktów za zwycięstwo w konkurencji 50 m Manikin Carry, ustanawiając przy okazji rekord Polski.

Rekordy Polski ozdobą mistrzostw

Ostrołęckie zawody przyniosły serię rekordowych rezultatów.

Nowe rekordy Polski ustanowili:

Kacper Niemiec — 50 m Manikin Carry with Fins, 33.27, kat. 9 lat,

Kacper Niemiec — 50 m Manikin Tow with Fins, 36.72, kat. 9 lat,

Michał Motylewski – 50 m Manikin Carry (12–14 lat),

Zuzanna Zecer – 50 m Manikin Carry with Fins,

Julia Sobczyk – 50 m Manikin Tow with Fins,

Zuzanna Zecer – 50 m Super Lifesaver,

Maja Szczęśniak – 50 m Super Lifesaver,

sztafeta CKS Szczecin dziewcząt 4×12 m Manikin Relay.

Najwyższą wartość punktową indywidualnie osiągnął Michał Motylewski (1058 pkt), natomiast wśród sztafet imponował CKS Szczecin. Dziewczęta tego klubu uzyskały rekordowe 46.05 w konkurencji 4×12 m Manikin Relay.

Multi-medaliści mistrzostw

Najbardziej utytułowanymi zawodnikami zawodów zostali:

4 złote medale

Tymoteusz Acela (Zgiersko-Łęczyckie WOPR)

Anika Rak (Zgiersko-Łęczyckie WOPR)

Alicja Roswag (WOPR Tomaszów Mazowiecki)

3 złote i 1 srebrny medal

Antoni Przybysz (WOPR Skierniewice)

Julia Pęksa (WOPR-OS Ostrołęka)

3 złote medale

Michał Motylewski (WOPR Skierniewice)

Na uwagę zasługuje również Szymon Gąsiorowski ze Słupskiego WOPR, który wywalczył cztery srebrne medale.

Klasyfikacja drużynowa – TOP 5

Miejsce

1. WOPR Skierniewice, 37 978

2. WOPR-OS Ostrołęka, 29 195

3. Pływamy i Ratujemy Ustronie Morskie, 21 066

4. KS Shark Team Słupsk, 20 841

5. Zgiersko-Łęczyckie WOPR, 18 727

WOPR Skierniewice potwierdził swoją dominację w polskim ratownictwie młodzieżowym. Klub nie tylko zwyciężył w klasyfikacji drużynowej, ale także zdobył najwięcej medali wśród młodzików i wprowadził wielu zawodników do ścisłej krajowej czołówki.

Gospodarze z Ostrołęki zajęli drugie miejsce, potwierdzając siłę szkolenia szczególnie w najmłodszych kategoriach wiekowych.

Podsumowanie

Letnie Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodzików Młodszych w Ratownictwie Wodnym w Ostrołęce pokazały ogromny potencjał młodych zawodników. Najmłodsi uczestnicy imponowali odwagą i determinacją, starsi prezentowali już poziom pozwalający myśleć o przyszłych sukcesach na arenie krajowej i międzynarodowej. Rekordy Polski, wysokie wartości punktowe oraz zacięta walka o medale sprawiły, że ostrołęcka impreza była jednym z najciekawszych wydarzeń młodzieżowego ratownictwa wodnego w Polsce w sezonie 2026.

Zdjęcia: eOstroleka.pl

Podziel się tym:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *