Polscy reprezentanci w czołówce!
Dokładnie o godzinie 10:00 przedstawiciel Slovenská plavecká federácia oficjalnie otworzył pierwszą sesję V4 Olympic Hopes Meet 2026 w Narodowym Olimpijskim Centrum Sportów Pływackich NOCKE (Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice)
Atmosfera na trybunach była gorąca, a wszyscy z niecierpliwością czekali na pierwsze starty.
50 m stylem dowolnym chłopców
Najkrótszy dystans stylu dowolnego rozpoczął koszycki wielomecz. Na starcie zobaczyliśmy czterech Polaków. Poza konkurencją popłynęli Borys Koperski (2011) – 24.81 oraz Maciej Cyz (2012) – 25.70.
W głównej serii znakomicie zaprezentował się Błażej Antosik (2011), który z czasem 25.05 zajął 3. miejsce i zdobył pierwszy medal dla Polski podczas tych zawodów. Drugi z Polaków – Antoni Dieża (2012) – uplasował się na 5. miejscu z czasem 25.33.
Złoty medal zdobył Czech Sebastian Smid (2011) z czasem 24.73.
50 m stylem dowolnym dziewcząt
Na tym dystansie wystartowały trzy Polki. Poza konkurencją zobaczyliśmy Aleksandrę Krawczyk (2011) – 27.81.
O medale walczyły Barbara Lisiecka (2011) i Lena Nosal (2012). Szybsza była Lisiecka, która z czasem 26.64 zajęła 2. miejsce. Nosal z wynikiem 27.71 uplasowała się na 6. pozycji.
Złoto zdobyła Węgierka Eszter Komoz (2011) – 26.35.

200 m stylem motylkowym chłopców
Za sprawą Krzysztofa i Michała Chmielewskich, Adriana Jaśkiewicza oraz Jana Zubika można powiedzieć, że 200 m stylem motylkowym stało się polską specjalnością.
15-letni Oskar Dźwilewski nawiązał do tych tradycji i nie dał rywalom najmniejszych szans. Wygrał z czasem 2:07.50, mając blisko 3 sekundy przewagi nad drugim na mecie Kristofem Patakim (HUN). Wielkie brawa!
Drugi z Polaków – Antoni Dierża (2012) – z czasem 2:23.50 zajął 6. miejsce. Poza konkurencją wystartował także Aleksander Papavlachos (2012), który uzyskał czas 2:22.51.
200 m stylem motylkowym dziewcząt
Na tym dystansie zobaczyliśmy ponownie cztery Polki. Alicja Krysztof (2012) i Lena Rączkowska (2012) wystartowały poza konkurencją. Krysztof uzyskała 2:26.38, natomiast Rączkowska – 2:28.20.
W głównej serii świetnie popłynęła 14-letnia Maria Kacer, która z czasem 2:22.82 zajęła 3. miejsce. Julia Bomba (2011) z wynikiem 2:26.34 była 4.
Poza konkurencją dla pozostałych była złota medalistka tego dystansu – 15-letnia Janka Merai (HUN), która uzyskała świetny czas 2:16.72.

100 m stylem grzbietowym chłopców
Można śmiało powiedzieć, że podobnie jak 200 m stylem motylkowym mężczyzn stało się polską specjalnością, tak również styl grzbietowy – za sprawą Radka Kawęckiego, Kacpra Stokowskiego, Ksawerego Masiuka, Filipa Kosińskiego czy ostatnio Aleksandra Stysia – staje się naszym znakiem rozpoznawczym.
W Koszycach 15-letni Mikołaj Kaczmarek nie dał nikomu najmniejszych szans i wygrał z czasem 58.91. Drugi z Polaków – 14-letni Filip Matys – z wynikiem 1:02.26 zajął 5. miejsce. Poza konkurencją popłynął jeszcze 14-letni Stanisław Skłodowski, który uzyskał 1:05.49.
Tym samym bilans polskiej reprezentacji powiększył się o kolejne złoto.
Przed następną konkurencją organizatorzy byli zmuszeni zrobić krótką przerwę z powodu problemów technicznych z jedną z tablic wyników.
100 m stylem grzbietowym dziewcząt
Choć podczas zgłoszeń najlepszy rezultat posiadała 15-letnia Rebeca Tamas (HUN), wiedzieliśmy, że Ewa Leciejewska (2011) jest w znakomitej formie, co udowodniła niespełna miesiąc temu podczas Mistrzostw Polski Open w Olsztynie.
W Koszycach tylko to potwierdziła. Po kapitalnym finiszu nie dała najmniejszych szans rywalkom i wygrała z czasem 1:02.46, wyprzedzając Tamas o ponad 2 sekundy (1:04.75). Leciejewska może więc dopisać do swojego dorobku kolejny bardzo udany międzynarodowy start.
Druga z Polek – Julia Smorawińska (2012) – z czasem 1:06.93 zajęła 5. miejsce.
1500 m stylem dowolnym chłopców
Na tym niezwykle wymagającym dystansie wystartowali Albert Borkowski (2011) i Mariusz Ogórek (2012).
Bardzo dobrze popłynął Borkowski, który z czasem 16:24.06 zameldował się na mecie na 2. miejscu. Ogórek uzyskał 17:20.27 i zajął 6. pozycję.
400 m stylem dowolnym dziewcząt
Na tym dystansie zobaczyliśmy trzy Polki. Poza konkurencją wystartowała 15-letnia Paulina Kokoszka, która uzyskała czas 4:40.93.
W serii głównej Nina Rózga (2011) z czasem 4:32.91 zajęła 3. miejsce. Maria Kacer (2012), jedna z największych nadziei młodego pokolenia, uzyskała 4:37.84 i uplasowała się tuż za podium.
Szczególnie na długich dystansach widoczne były różnice poziomu sportowego pomiędzy zawodniczkami. Wystarczy wspomnieć, że najsłabszy rezultat w serii głównej wyniósł 4:50.83.
Po zakończeniu wyścigów długodystansowych zawodnicy udali się na ceremonię medalową. Jedynym elementem, który wzbudził nasze zdziwienie, był brak hymnów narodowych podczas dekoracji zwycięzców.

100 m stylem klasycznym chłopców
W Koszycach na tym dystansie zobaczyliśmy trzech Polaków.
Znakomicie spisał się Kacper Grędziak (2011), który wygrał z czasem 1:05.02 i zdobył kolejne złoto dla Polski.
Drugi z Polaków – Bruno Paradzisz (2012) – zajął 5. miejsce, również uzyskując bardzo dobry czas 1:05.02. Poza konkurencją popłynął Mikołaj Jureko (2012), który uzyskał 1:10.58.
100 m stylem klasycznym dziewcząt
Zapewne wielu kibiców siedzących na trybunach było zaskoczonych, gdy na słupku pojawiła się Laura Dancikova (2011) reprezentująca Polskę, choć można było domniemywać coś innego. Reprezentantka Polski spisała się znakomicie i zdobyła srebrny medal z czasem 1:13.80.
Druga z Polek – Amelia Wąs (2012) – z wynikiem 1:16.20 zajęła 5. miejsce.
200 m stylem zmiennym chłopców
Grzegorz Papuga (2011) popłynął koncertowo i z czasem 2:10.53 zdobył kolejne złoto dla Polski.
Drugi z Polaków – Maciej Cyz (2012) – z wynikiem 2:16.16 był 4.
200 m stylem zmiennym dziewcząt
Na tym dystansie można było odnieść wrażenie, że wszystkie zawodniczki były jedynie tłem dla Węgierki Zsofi Fabian (2011), która wygrała z czasem 2:21.01.
Nasza Laura Przywara (2011) z wynikiem 2:27.03 zdobyła brązowy medal. Druga z Polek – Amelia Wąs (2012) – zajęła 7. miejsce z czasem 2:33.31.
Wydaje się, że Wąs miała bardzo mało czasu na regenerację pomiędzy zakończeniem startu na 100 m stylem klasycznym a wyjściem do wyścigu na 200 m stylem zmiennym.
Poza konkurencją wystartowała Milena Kulka (2011), która uzyskała 2:32.55.

Sztafety rozgrzały trybuny
Dopołudniową sesję zakończyły wyścigi sztafetowe. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że nieco już zmęczona widownia momentalnie dostała energetycznego zastrzyku.
4 × 100 m stylem dowolnym chłopców
Polska sztafeta w składzie: Borys Koperski, Antoni Dieża, Jan Pluciennikowski i Mikołaj Kaczmarek nie dała żadnych szans rywalom i z niemal 3-sekundową przewagą zwyciężyła z czasem 3:36.22.
Kolejne złoto powędrowało więc na konto Polski.
4 × 100 m stylem dowolnym dziewcząt
Dziewczęca sztafeta w składzie: Ewa Leciejewska, Aleksandra Krawczyk, Lena Nosal i Maria Kacer popłynęła bardzo dobrze i z czasem 3:55.93 zdobyła srebrny medal.
Po pierwszym bloku dorobek medalowy Polski prezentuje się bardzo okazale. Nasi kadrowicze zdobyli łącznie 14 medali (6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe), co daje nam obecnie 2. miejsce w klasyfikacji medalowej.
Do prowadzących Węgrów tracimy zaledwie jedno złoto. Przed nami jednak jeszcze sesja popołudniowa i wszystko jest możliwe. My mocno wierzymy w NASZYCH i trzymamy kciuki za kolejne medale!
Zdjęcia: Slovenská plavecká federácia












Dodaj komentarz